27 Mart 2013 Çarşamba

Cramer: BVB için kimsenin endiselenmesine gerek yok

BVB marketing sorumlusu Carsten Cramer'in kulübün resmi internet sitesinde bir röportajı yayınlandı.. Taraftarla iletişim konusunda önemli konuların konuşulduğu röportajı sizler için Türkçe'ye çevirdik.

-BVB birkaç hafta öncesinde facebook'da 2milyon takipciye ulaştı. Bu gelişim bekleniyormuydu?

*Hayır, çünkü birkaç sene öncesine kadar Facebook'un gelişimi öngörülemezdi. Sonuçta bu sosyal ağ 2004'den beri var. Önemli olan Facebookda bulunan BVB taraftarlarının kişisel isteklerini bilmek ve onları BVB'ye çekebilmek. Facebookda sayfamıza sadece arkadaşlarımız değil, Almanya genelinde yüksek sayıda etkileşimin yapılması insanların Dortmund'du iyi karşıladığını gösteriyor.

-BVB taraftarları ve arkadaşları ile İngilizce ve Japoncada iletişim sağlıyor. Şuan BVB uluslararası anlamda ne seviyede?

*Almanya genelinde bir fenomen haline gelme hedefine ulaştık. Şimdide dünya çapında ilgi çekmek görevlerimizin arasında. Sponsorlarımız ülke sınırları dışındada parlayan marka ile çalışmak istiyor. İp adreslerinden nereden web sitememize girildiği görülüyor. Bu bizim için yeni pazarlar yaratıyor. Yurt dışına açılma amacımız olsada köklerimizi unutmadan bunu yapmamız gerekiyor. Nereden geldiğimizi ve kim olduğumuzu biliyoruz..

-Sadece büyümek için büyümek istemiyorsunuz kısacası..

*Evet, doğru tabiki bağlantıların olması ve hikayelerin birbirine uyması gerekiyor. Misal İngiltereden gelen bir çok kişi bizim iç saha maçlarımızı izliyor çünkü İngilterede artık kendilerini futbol aşıkları olarak göremediklerini ve beklentilerinin karşılanmadığını söylüyorlar. Biz Almanyada taraftarlara yakınlık açısından farklı bir yol izliyoruz. Bunlar İngilteredeki futbol severlere samimi geliyor. Hindistan ve Çinede açılmak istiyoruz ama önce oraya nasıl ayak uydurabiliriz diye düşünüyoruz.

-Bundesliga bilet fiyatlarını arttırır ise kendini çok tehlikeye atmazmı?

*Ben bu gelişmeyi tehlikeli buluyorum.. Bizim görevimiz bilet konusunda hassas olarak ilgilenmek. Bir futbol maçını izlemek ödenebilecek durumda olmalı.

-B.Dortmund son zamanlarda Leute auf kampanyası ile ve bir elektrik firması anlaşması ile ön plana geldi. Bunlarda takımın toplum içindeki sorumluluğun göstergesidir.. BVB için sorumluluk üslenmek anlamı nekadar önemli?

*Projelerimiz ve elektirik şirketi ile çalışmamız BVB'ye uygun ve bir nebze inandırıcılığın altını çiziyor. Bizim şehrimizdekilere yardımcı olmamız içimizden gelen bir istek.

-BVB ilk 6 ay rakamlarını açıkladı. Son ayda nasıl gelişmeler oldu?

*Senede yüzde 10 15 arası devamlı bir çıkış kaydediyoruz. BVB sponsorda sağlam ve etkileyici bir aşamada. Partnerlerimiz ile yaptığımız uzun vadeli sözleşmeler sportif acıdan başarılı olamadığımız dönemde bile bizi koruyacak.
BVB için kimsenin endişelenmesine gerek yok..Kaynak:  http://www.bvb.de/?%E1%86%ECZ%1B%E7%F4%9C%5Db%EF%8D%9D

24 Mart 2013 Pazar

BVB'yi basarıya götüren Türk ekiplerinin de uygulayabilecegi ayrıntılar..

Hepinizin bildiği gibi ülkemizin futbol bilgi bankalarından biri olan Ali Ece haftasonları 13.00 ile 15.00 arasında Lig radyoda 'Total Futbol' programını yapıyor. Bizde bundan sonra düşüncelerimizle zaman zaman onun konuğu olacağız.. Bu haftada ilk yazımız programda Ali abinin sesi ile okundu.. Kaçırıp yazıyı okumak isteyen takipcilerimiz için blog'ada ekleyelim;

 
BVB son 2 senede Almanyada 3 büyük kupa kazanmış ve bu yılda Avrupada fırtına gibi esen bir takım olmuş durumda bunun yanında Avrupanın en zengin kulüpleri sıralamasındada hızla yükselerek 11. sıraya kadarda çıktı. Borussia Dortmund'un 2005 yılında yaşanan iflasdan bugünlere gelme süreci son dönemlerde basında sıkca yer aldığı için herkesin az çok bu konuda bilgisi var.
Günümüz futbolunda bazı takımlar kötü günler geçirirken Arap yada Rus sermayeleri ile birden dünya devleri arasında kendisine yer buluyor fakat Dortmund'un zirve yürüyüşünde izlediği yol bu olmadı.. BVB bugünlerine birlik, beraberlik ve belkide en önemlisi olan taraftarına verdiği değerle geldi. Kolay olanı değil doğru olanı yaptı.
Günümüz şartları her yönüyle taraftarı müşterileştirme çabasında olsada BVB bu yola başvurmayarak dünyaya ders verdide denebilir..
Konuyu ülke futbolumuza getirirsek acaba bizim bu yolu denememiz çok mu zor?
600.000 nüfuslu bir şehrin takımı olan BVB bunları başarırken taraftar sayısı milyonlarca olan kulüplerimiz bu avantajını, bu büyüklüğünü neden kullanmaz?
Bize göre yapılması zor olmayan bir kaç örneği yazalım:

A.Stadyum:
Birçok takımımız modern ve büyük kapasiteli stadyumlarda maçlarını yapıyor bazılarıda şuan yapım aşamasında.. Fakat bizde şöyle bir anlayış yerleşti 'Stadımız güzelse, stadyumda maçı izleyecek adamlarda 'Güzel' (paralı) olsun'.. Modern stadyumlarda eskiye göre daha pahalı bilet satmak yanlış Bir şey değil.. Fakat o stadyuma gelir düzeyi düşük halkın girmesini engellemek büyük yanlış. En azından bir tribunü o kesime ayırmak takıma hiçbir zarar vermeyeceği gibi birçok artıda getirecektir.. O tribunün modern olmasıda gerekmiyor cünkü oraya gelecek kişi kendisini müşteri olarak değil taraftar olarak gören en iyi gündede en kötü gündede orada olacak insanlar..
BVB tüm baskılara rağmen Süd tribunünü koltuklandırmıyor cünkü bu bir taraftar kültürü ve buranın biletlerini 17 euro gibi uygun bir fiyat ile satılıyor.. Süd'ün dünyaya yaydığı Nam 'ı anlatmaya gerek yok..

B.Kombine Bilet fiyatları:
En çok şampiyon olmuş 3 takımımızın en ucuz kombine bilet ortalaması: 600 TL
BVB'nin en ucuz kombine bilet fiyatı ise: 170 euro
kur hesaplansa bile BVB daha ucuz orası ayrı ama şöyle düşünürsek asıl uçurum daha net belli olacak. İstanbulda bir fast-food'a çalışan bir işçi ortalama 800 lira maaş alırken Dortmund'da bu rakam 900 euro civarında yani İstanbuldaki işçi hemen hemen bir maaşı ile kombine alırken Dortmunddaki maaşının 5de1ni ayırarak kombine alabiliyor.. (tabi kombine sırası gelirse)
Aynı şey bilet fiyatlarındada geçerli 40 45 lira olan Türk takım biletleri Dortmundda 17 eurodan başlıyor.
İşte kulübün iyi gününde böyle kendisini sömürmediğini gören taraftarlarda kötü günde elini taşın altına sokmaktan çekinmiyor..

C.Takımı halktan koparmamak:
Bir çok taraftar oyuncularını maçtan maça görüyor ülkemizde buda tabiki yukarıda belirttiğimiz yüksek fiyatları ödeyerek yapılıyor. Takımlar kendilerini dış dünyaya kapamış durumda bırakın sokakları caddeleri artık medyaya bile konuşan futbolcu sayısı cok az, yönetimlerinin yasakları ile taraftarınların takımlarından bilgi alması onlarla kucaklaşması iyice zor hale geldi.
BVB ise farklı bir yol izliyor. Belirli aralıklarla antremanlar halka acık yapılıyor bu günlerde oyuncular 20 25 dakika antreman yaptıktan sonra saatlerce taraftarla sohbet ediyor resim çektirip imza dağıtıyor. Şampiyonluk kutlaması forma tanıtımı gibi organizasyonlar herzaman ücretsiz ve halka acık alanlarda yapılıyor. Futbolcuların katıldığı aile günleri düzenleniyor.
Bir düşünelim hangisinin yaptığı doğru: Sponsorlar, yöneticiler, siyasiler takımlara çıkar için halk ise gönülden bağlıdır ve bir takım asıl gücünü herzaman halktan alır. Tökezleyip düştüğünde onu kaldıracak tek şey taraftarıdır. Buyüzden takımı halktan uzaklaştırmak yerine halkla bütünleştirmek herzaman yarar getirecektir.

D.Çocuklar ile iletişim:
Hatam varsa özür dilerim fakat listelerde göremedim takımlarımız çocuklar ve öğrenciler için özel indirimler yapmıyor..
BVB'de durum ise tam tersi ücretli her organizasyonda küçük yaştaki taraftarlar için indirimler uygulanıyor. Okullara sık sık ziyaret yapılıyor. BVB maskotu Emmanın kurucusu olduğu BVB çocuk kulübünde organizasyonlar düzenleniyor.
Bunun takımların geleceği için ne faydası var diyenler olacaktır.. İnsanlar bir futbol takımına küçük yaşlarda bağlanır ve o bağ birdaha hiç kopmaz.. Buyüzden çocuklarla iletişim yarınları kazanmaktır..

E.Taraftarlar ile iletişim:
Belkide sadece Türkiye'de gördüğümüz bir olay var.. Taraftar grupları şirket gibi bir durumda. Resmi sitelerinde basın açıklamaları yapıyorlar, medyaya demeçler veriyorlar.. Acaba Tribun kültürüne tamamen zıt olan bu hareketlere neden başvuruyor taraftar gruplarımız? Kulüplerinden muattap bulamadıkları için olabilir mi? Bilet, deplasman, güvenlik sorunlarını kulüpleri ile konuşamadıkları konuşsalarda bir yaptırım görmedikleri için seslerini bu yolla duyuruyor olabilirler mi?
BVB'deki durumu bir örnek ile anlatalım, twitter hesabımıza bir çok BVB ürünlerini nereden bulabiliriz seklinde sorular geliyordu. Birgün Almanca olarak örnek bir mail hazırlayıp blogdan duyurduk ve takipcilerimiz BVB'ye bu sıkıntılarını mail atmaya başladı. BVB istisnasız her maile cevap gönderip zaman istedi. 2 gün sonrada bizim mailimize dönüş yaparak konu ile ilgilendiklerini ve bu konuya en kısa zamanda çözüm getireceklerini yazdılar. Bugün forma sponsorunun Türkiyedeki mağazalarında BVB lisanslı ürünleri satılıyor. (Forma fiyatı Türkiyedeki fiyatların biraz üstünde olması sebebi ile henüz satışda değil bu konuda çalışmalar sürüyor)
Türkiyeden gelen bir maile bile ilgi gösterip çözüm bulan takımın kendi taraftarı için yaptıklarını tahmin edersiniz..

F.Engelli vatandaşlara saygı:
Busorun ülkemizde sadece stadyumlarla sınırlı değil ama neden stadyumlarda başlamasın? Altta yazacağım örnekler kulüplerimizin uygulayamayacağı şeyler değil.
Biletlerde BVB yönetimi söyle bir uygulama yapıyor. Engelli bir taraftar maça ücretsiz girerken yanındaki refakatçisi yarı fiyattan bilet alıyor.
Turnikeler, bloglardaki geçiş bölgeleri, özel tribun alanları ile herşey hazır durumda.
Birde Dortmund'da görme engelli vatandaşlara özel bir uygulama var. Bu kişilere maç öncesi kulaklık dağıtılıyor ve bu işin eğitimini almış 2 profosyonel radyocu maçı stadyumda onlar için anlatıyor..


Bugün 600.000 nufuslü BVB, 80.500 ortalamaya oynuyor, 50.000 kombine satıyor, 40.000 kişi kombine sırası bekliyor, her deplasmana binlerce kişi gidiyor ise taraftarı milyonlarca olan kulüplerimizde bunu başarabilir. Yeterki endüstriyel futbolun kölesi olmayıp taraftarı müşteri olarak görmekten vazgeçsinler.. Onlara hak ettikleri değeri versinler..

Saygılarımızla
BVB Türkiye

yorumlarınızı bekliyoruz..

Facebook: https://www.facebook.com/BVB09Blog

(yazıyı blog ve sitelerinde kullanmak isteyenler mail adresimizden bize ulaşabilir bvbturkiye@gmail.com )


20 Mart 2013 Çarşamba

BVBTürkiyeTV: Irkçı fikirler ve sagcıların BVB'de yeri yok

Bu sezon Dortmund tribunlerinde zaman zaman gözüken aşırı sağcı eylemlerin ve Donetsk'de 3 aşırı sağcı taraftarın diğer taraftarlara şiddet uygulamasının sonrasında kulüp teknik heyet, oyuncular ve taraftarın katılımı ile bir video yayınladı..

S. Kehl:'' Borussia Dortmund,çeşitlilik ve toleransı simgeliyor.

N. Dickel:'' Bu değerler göz önünde bulundurarak 100 yılı aşkın süre önce takımımız kuruldu.Bu hep de böyle kalmalı ve kalacak da.

P. Owomoyela:'' Donetsk'de maç öncesi ve maç esnasında sağcılar tarafından saldırıya uğrayan taraftar temsilcilerimiz ile sınır aşılmıştır.''

N. Dickel:'' ..Ve de hepimizin kefil olduğu değerler ayaklar altına alınmıştır.''

P. Owomoyela:'' Herkese açık mesajımız şudur: ırkçı fikirler ve sağcıların Borussia Dortmund'da yeri yok.''

S. Kehl:'' Tüm sarı-siyahları ırkçılığa karşı seslerini çıkarmaya çağırıyoruz;Tribünde,okulda;işte veya metroda.''

Borussia nesilleri,kadınları, erkekleri ve tüm milleti bağlıyor.

19 Mart 2013 Salı

Nuri Sahin Geri Döndü..

Bundesliga'da zirveden uzak kalınması şampiyonlar liginde gelen başarı ile şehirde pek sorun yaratmasada ilkyarıdaki maçta yaşanan gibi geçen haftada Schalke derbisinin 2-1 kaybedilmesi kulüpde moralleri bozdu.
İşte bu ortamda B.Dortmund'un 26. haftadaki rakibi Freiburg'du. Busezon dar kadrosu ile herzaman sakatlık ve cezalı sıkıntısını çeken Klopp'un Freiburg maçı öncesi yine kadro seçiminde önemli kararlar alması gerekiyordu. Hummels'in eksikliğinde Santana 11'de Koray ise kulübede yer buldu. Klopp, Bender ve Kehl'in sakatlıkları ile oluşan merkez ortasaha sıkıntısını ise İlkay-Nuri'yle gidermeye çalıştı..
Derbinin kalıntıları bu maçada yansımış gözüküyordu. Maça iyi başlayan taraf konuk ekip Freiburg oldu. Freiburg güzel top çevirerek BVB'nin oyun oynamasına izin vermiyordu. Flum ve Kruse ile BVB kalesinde tehlikelerde buldular. Bu sürecte Mario Götze'de vurduğu etkili şut ile Freiburg kalesini yokladı.
Maçta 28.dakika oynanırken cezasahasında topla buluşan Kruse akıl dolu pası ile topu Schmid'e ulaştırdı. Schmid'de bu güzel ortayı değerlendirerek bu sezondaki 6. golünü atmış oldu. Pozisyonda Subotic ve Santananın rakiplerin uzağında kalması büyük rol oynadı. 0-1
BVB golden sonrada oyuna giremiyor karşılaşma ortasaha mücadelesi ile geçiyordu. Ta ki 40.dakikaya kadar.. Bu andan sonra günün istekli ismi Nuri Şahin sahneye çıktı..
Önce kazanılan serbest vuruşta topun başına geçen Nuri, Lewandowski'ye adrese teslim bir orta yaptı. Bu sezonun en başarılı forvet oyuncusu olan Lewandowski'de bu ikramı geri çevirmeyerek kafa vuruşu ile maça eşitliği getirdi.. 1-1
Golden 3 dakika sonra güveni gelen BVB rakip alana kalabalık gitti. Sol kanatta yaşanan Schmelzer-Reus-Kuba paslasmaları ile top cezasahası içine taşındı. Cezasahası sol çaprazına doğru bir koşu yapan milli oyuncumuz Nuri Şahin harika bir şut ile topu ağlara gönderdi ve takımını öne geçirdi.. 2-1
Bu golle beraber maç parti havasına girdi ve 1 dakika sonra 3.gol geldi. Reus'un kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonda kaleciden dönen topu kazanan Lewandowski pasını Schmelzer'e verdi. Altıpasa yapılan ortada Reus'un vuruşu yine kaleciden dönsede son sözü Lewandowski söyledi ve güzel bir golle bu maçtaki 2. sezondaki 19. golünü attı.. 3-1
İlk yarının son bölümünde gelen golle kendine gelen BVB ikinciyarıda etkili oyununu sürdürdü. Ritim bulduğu maçlarda çok etkili ataklar yapan Dortmund 2. 45 dakikanın ilk tehlikeli pozisyonunu İlkay'ın kazanıp taşıdığı topta Reus ile yakaladı fakat değerlendiremedi. Reus BVB forvetinin şansız ismiydi bu karşılaşmada. Bir gol bir asist ile oynayan Nuri alev almıştı kaleye vurduğu şut az farkla dışarı çıktı. Başka bir pozisyonda yine Nuri ile başlayan atakta Götze topu boş kaleye gönderemedi.
Maçın 72.dakikasında çok ilginç bir an yaşadık. Çalımlarla cezasahası içine giren Götze düşürülünce hakem penaltı noktasını gösterdi. Fakat sonra hakem yardımcısının kararı ile penaltıyı iptal etti. Sahalarda ender görülen anlardan birini yaşadıktan 1 dakika sonra Santananın uzun pasında topla buluşan Kuba ortasını yaptı. Reusun vuruşu bukezde rakip defans oyuncusundan geri dönsede günün yıldızı Nuri Şahin doğru yerdeydi ve maçtaki 2.golünü fileler ile buluşturdu.. 4-1
Maçta perde yine harika şekilde kapandı. Lewandowski çok üst düzey bir oyuncu oluşunu kanıtlarcasına topu tehlikeli bölgeye çalımlarla taşıyıp genç oyuncu Bittencourt'a alda at dercesine bir pas gönderdi. Bittencourt'a topu ağlara göndererek büyük bir sevinç yaşadı. 5-1
BVB için kötü başlayan karşılaşma harika bitmişti. Nurinin yeniden çok büyük bir oyuncu olduğunu kanıtlaması, Lewandowski'nin olağan üstü hareketleri, genç Bittencourt'un ilk bundesliga golü ve Leverkusen ile puan farkının 4'e yükselmesi milli takım arası öncesinde Dortmund'da yüzlerin gülmesini sağladı..

BORUSSİA DORTMUND 5-1 FREIBURG

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Felipe Santana, Schmelzer - Gündogan, Sahin - Blaszczykowski (76. Großkreutz), Götze (77. Bittencourt), Reus (81. Schieber) - Lewandowski

SC Freiburg: Baumann - Günter, Ginter, Krmas, Sorg (79. Mujdza) - Schuster (71. Diagne), Flum - Schmid, Caligiuri (81. Guédé) - Kruse, Terrazzino

Goller: 41', 45+1'Lewandowski, 45', 73'Nuri, 78'Bittencourt / 28'Schmid
Sarı kartlar: Subotic / Mujdza, Schuster
Seyirci sayısı: 80.645

18 Mart 2013 Pazartesi

Bundesliga'nın 26. haftasında stadyumlardaki seyirci sayıları

VfL Wolfsburg 1 : 1 ( 0 : 1 ) Fortuna Düsseldorf 24.540 seyirci
1.FC Nürnberg 3 : 0 ( 1 : 0 ) FC Schalke 04 46.055 seyirci
Borussia Dortmund 5 : 1 ( 3 : 1 ) SC Freiburg 80.645 seyirci
1899 Hoffenheim 0 : 0 ( 0 : 0 ) 1.FSV Mainz 05 24.500 seyirci
Hamburger SV 0 : 1 ( 0 : 1 ) FC Augsburg 52.529 seyirci
SV Werder Bremen 2 : 2 ( 0 : 0 ) Greuther Fürth 39.786 seyirci
Bayer 04 Leverkusen 1 : 2 ( 0 : 1 ) FC Bayern München 30.210 seyirci
Eintracht Frankfurt 1 : 2 ( 1 : 0 ) VfB Stuttgart 50.600 seyirci
Borussia M'gladbach 1 : 0 ( 1 : 0 ) Hannover 96 46.173 seyirci

B.Dortmundun iç sahadaki toplam seyirci sayısı: 1.046.505
B.Dortmundun iç sahadaki maç başına seyirci ortalaması: 80.500

Haftanın toplam seyirci sayısı: 395.038
Haftanın maç başına seyirci ortalaması: 43.893

Sezonun toplam seyirci sayısı: 9.817.868
Sezonun maç başına seyirci ortalaması: 41.957

17 Mart 2013 Pazar

1.000.000 taraftar !!

Borussia Dortmund Bundesliga'da oynadığı 13. iç saha karşılaşmasından 1.000.000 seyirci barajını aştı.. 
Maç başına 80.500 biletli seyirci ortalaması yakalayan BVB Avrupada bu alanda zirvede bulunuyor.
Borussia Dortmund'un sadece Bundesliga maçlarını bu sezon 1.046.505 biletli seyirci Signal Iduna Park'ta izledi.. 

Bu sezon stadyuma gelen 1000000. taraftar olan O.Rauscher kulüpten hatıra olarak bir forma kazandı. 
42 yaşında olan O.Rauscher 1998 yılından beri kombine sahibi olduğunu belirtti.. 15 senedir aralıksız kombine alan binlerce taraftarın olduğu BVB Tribunlerinde yaklaşık 40.000 kişinin kombine sırasında olduğunuda hatırlatalım..

Evine yeniden hosgeldin Nuri Sahin..

Nuri Şahin ikinci BVB döneminde ilk gollerini Freiburg ağlarına gönderdi..
Harika bir maç çıkaran milli oyuncumuz 2 gol 1 asist ile selamladı Dortmund taraftarını..

12 Mart 2013 Salı

Derbilerin bu yılki kazananı Schalke oldu..

BVB taraftarı için sezon Şampiyonlar ligindeki başarı ile yine iyi geçiyor. Bu sezon belkide en çok üzüldükleri maç ilk yarıda oynanan ve 2-1 kaybedilen Schalke derbisi idi. İşte Bundesliga'nın 25.haftasında bu maçın rövanşı için Schalke deplasmanına gitti B.Dortmund..
Karşılaşma BVB açısından oldukça kötü başladı. Schalke 4'lü savunmasının önündeki Höger ve Neustädter'ide geride tutup orta saha hakimiyetini almayı başarmış. Kanatlarda Farfan ve Bastos merkezde Draxler ile kaptığı toplarla çok hızlı çıkışlar yapmayı başardı. Özellikle sağ bek Uchida'nın hücuma olan katkılarıda Schalke ataklarını teklikeli hale getirdi..
Maça kafa olarak BVB'den daha iyi hazırlanan S04 golüde erken bularak iyice morallendi. 12.dakikada Schalke çok hızlı geldi. Höger'in pasında topu alan Farfan tek pasla sağ kanattaki Uchida'yı gördü. Uchida'nın yerden ortasını tek vuruş ile ağlara gönderen 19 yaşındaki Draxler Bundesliga'daki 100. maçında golünüde atmış oldu. 1-0
Bastos'un uzun pasına gelişine güzel bir vuruş yapan Huntelaar'ın topunu Weidenfeller'in kurtarışı ile atlatan BVB, maçın ilkyarısında kendine gelme fırsatını Kuba ile yakalasada top yandan aut'a çıkınca bunu değerlendiremedi..
Sakatlıktan çıkıp ilk 11de yer bulan Bender ve Hummels çok silik performans gösteriyor, Schalke atakları hızlı sekilde BVB kalesine ulaşıyordu. Kornerden gelen topa kafa vuran Matip'in vuruşunu Götze kale çizgisinden çıkardı. Draxler kaleci ile karşıkarşıya kaldığı pozisyonda topu Weidenfeller'e nişanladı.
Dakikalar 35'i gösterirken Schalke 04 farkı ikiye çıkarmayı başardı. Yine Uchida'nın ortasına BVB savunmasını uyutup iyi yükselen Huntelaar topu ağlara gönderdi.. 2-0
İlkyarı kalesinde iki gol gören daha kötüsü silik bir oyun sergiliyen BVB ikinci devreye Kevin'in yerine Reus, sakatlığı nükseden Hummels'in yerine Nuri Şahin hamlesi ile başladı ve oyunda dengeyi kurdu. Nuri geldiğinden beri en iyi oyununu oynayarak ortasaha dengesini İlkay ile birlikte sağladı. Reus merkeze gecerek pas dağıtımında toplayıcı rolü aldı. İkinci yarının hemen başında Reus'un çok şık pasıyla topla buluşan Piszczek yanlış tercih yapınca BVB rüzgarı terse çevirme şansını değerlendiremedi. Hemen bundan sonra Nurinin kullandığı serbert vuruşta Bender rakibine faul yaparak topu ağlara gönderdi ve haklı olarak gol geçerli sayılmadı. Bender bu pozisyonda faulü yapmasa rakibinin pek şansı var denilemezdi..
BVB oyunu istediği bu dakikalardan golüde çıkarmayı başardı. 59.dakikada Kubanın harika pasında topla buluşan Lewandowski usta işi bir vuruşla farkı 1'e indirmeyi başardı. 2-1
Lewandowski'nin beraberliği getirecek şutununn Götze'ye çarpıp gol olmamasıda bu maçtaki şansızlığımızdı.. Schalke risk almış rakibi karşısında çok güzel kontra ataklar bulmaya başladı. Önce Pukki ile çok önemli pozisyondan yararlanamadı.. Sonra Draxler ve Farfan ile zoru başardı ve topu dışarı gönderdi. Son olarak tekrar Pukki ile 6 pas içinden çerçeveyi bulamadı..
Maçın son bölümüne girilirken BVB'ye gelen beraberlik fırsatından usta forvet klasının altında bir vuruş yaparak yararlanamadı ve karşılaşma 2-1 Schalke üstünlüğü ile kapandı.
Bu sonuçla bu yıl oynanan ikinci derbiyide maviler kazandı ve taraftarlarını sevince boğdu..

SCHALKE 04 2-1 BORUSSİA DORTMUND

FC Schalke 04: Hildebrand - Uchida, Höwedes, Matip, Kolasinac - Höger, Neustädter (73. Fuchs) - Farfán, Draxler (82. Raffael), Bastos - Huntelaar (54. Pukki)
Borussia Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels (46. Nuri Sahin), Schmelzer – İlkay Gündogan (76. Leitner), Bender - Blaszczykowski, Götze, Großkreutz (46. Reus) - Lewandowski

Goller: 12'Draxler, 35'Huntelaar / 59'Lewandowski
Sarı kartlar: Huntelaar, Höger, Kolasinac / -
Seyirci sayısı: 61.673

11 Mart 2013 Pazartesi

Bundesliga'nın 25. haftasında stadyumlardaki seyirci sayıları

FC Augsburg 1 : 2 ( 1 : 1 ) 1.FC Nürnberg 30.660 seyirci
FC Schalke 04 2 : 1 ( 2 : 0 ) Borussia Dortmund 61.673 seyirci
1.FSV Mainz 05 1 : 0 ( 0 : 0 ) Bayer 04 Leverkusen 30.124 seyirci
SC Freiburg 2 : 5 ( 1 : 3 ) VfL Wolfsburg 22.900 seyirci
Greuther Fürth 0 : 3 ( 0 : 2 ) 1899 Hoffenheim 15.760 seyirci
FC Bayern München 3 : 2 ( 1 : 1 ) Fortuna Düsseldorf 71.000 seyirci
Borussia M'gladbach 1 : 1 ( 0 : 0 ) SV Werder Bremen 54.010 seyirci
Hannover 96 0 : 0 ( 0 : 0 ) Eintracht Frankfurt 44.800 seyirci
VfB Stuttgart 0 : 1 ( 0 : 0 ) Hamburger SV 47.100 seyirci

B.Dortmundun iç sahadaki toplam seyirci sayısı: 965.860
B.Dortmundun iç sahadaki maç başına seyirci ortalaması: 80.488

Haftanın toplam seyirci sayısı: 378.027
Haftanın maç başına seyirci ortalaması: 42.003

Sezonun toplam seyirci sayısı: 9.422.830
Sezonun maç başına seyirci ortalaması: 41.879

10 Mart 2013 Pazar

Neden gidiyorsun ozaman düdük?

Kagawa veda ederken kollarımda 20 dakika ağladı. Kendi kendime soruyorum ''Neden gidiyorsun ozaman düdük?'' 

(Jürgen Klopp Kagawa üzerinden para için bu ortamı bırakıp giden oyuncuları uyarırken)

8 Mart 2013 Cuma

Derbi anıları: BVB taraftarından Schalke antrenörüne sürpriz..

Ruhr derbisi tarihi boyunca taraftarların birbirlerini kızdırmaları hiç bitmemiştir. Bu yazıda değineceğimiz olay 2006'daki Schalke teknik direktörlüğüne getirilen Mirko Slomka'nın karşılama töreninden..
Coşkulu bir kutlama var taraftarlar mutlu.. Böyle törenlerde atkı ve taraftarlarla fotoğraf çektirmek adet haline gelmiş bir gelenek.. Slomka'yada mavi beyazlı atkı veriliyor.. Sonra taraftarlar ile hatıra fotoğrafı çektiriliyor.
Slomka mutlu, yüzü gülüyor fakat pek dikkatli sayılmaz, atkıdaki orta parmak işaretini ve B.k Schalke yazısını farkedemiyor.
BVB'li taraftarların Schalke'nin yeni gelen hocasına yaptığı süpriz  o dönemlerin en çok konuşulan olaylarından biri olmuştu hala da unutulmadı..

BVB Efsanesi Dede'nin Dortmund'da yaptıgı röportaj

 13 yıl BVB forması giymiş olan ve şuan ülkemizde kariyerine devam eden Dede izinini Dortmunda gelerek arkadaşlarını ziyaret ederek kullandı.. BVB taraftarının kalbindeki yerini hiç kaybetmeyen Dede Dortmund gazetesine bir röportaj verdi. BVB Türkiye blog olarak röportajı sizler için çevirdik:

Soru : Süper Lig hâlâ devam ediyor.Takımınız Eskişehirsporun cumartesi günü maçı var.Siz nasıl burada olabiliyorsunuz?
Dede : Şu an sakatım ve ayağımı burktum.Çok kötü değil ama bir maç izinliyim ve 5 gün izinliyim.Bu arayı Almanya'ya gelmek için kullandım.Haftasonu tekrar geri döneceğim.

S : Yeniden Dortmund'da ve Signal İduna Park'ta olmak nasıl bir duygu?
D : 1,5 yıldır stada gelmedim.Kendimi iyi hissediyorum,burası hâlâ benim evim.Tekrar BVB dünyasında olmak,taraftarları duymak,takımı görmek çok duygusal.

S : Eski dostlarınızı ziyaret etmek için zaman buldunuz mu?
D : Tabii,kesinlikle.Onlar hep kalbimde olacak.Cuma günü antreman sahasına gittim.Bütün takımı,antrenörü,terapistleri ve takım doktorunu gördüm.Tekrar görüştüğümüz için küçük çocuklar gibi sevindik.

S : Dortmund'u hâlâ takip ediyor musunuz?
D : Tabii ki.Türkiye'deki evimde Alman kanalları var.Vaktim olursa ve maçımız yoksa Borussia Dortmund'un maçlarını hep izlerim.

S : Şimdiye kadar sezonu nasıl değerlendiriyorsunuz?Borussia Dortmund şampiyonluğu artık savunamayacak gibi.
D : İki sene üst üste şampiyon olmak ve Şampiyonlar Liginde çeyrek finale yükselmek,bu çok güzel.Gerçekten,çocuklar her şeyi gayet iyi yapıyor.

S : Bazen hâlâ takımda olmak istiyor musunuz?
D : Mümkün olsaydı sonsuza dek kalmak isterdim.Ama bu futbolda bazen böyle olabiliyor.13 sene için sadece teşekkür etmek isterim.Borussia Dortmund'da hiç unutamayacağım güzel vakit geçirdim.

S : Türkiye nasıl gidiyor?
D : Şansıma çok iyi gidiyor.1,5 yılda gollerim de oldu.Ligde iyi bir yere sahipiz.Bununla oldukça memnunum.

7 Mart 2013 Perşembe

Ruhr'un Ultras Cocukları.. Derbi atesi yandı: Dortmundda kavga

Yukarıdaki fotoğraf ilkyarıda oynanan BVB-Schalke derbisi öncesinde çekildi. Polisin tüm önlemlerine rağmen iki ekip taraftarları arasında olaylar yaşanmıştı..
İşte haftasonu bu maçın rövanşı olacak ve ortam şimdiden ısınmaya başladı..
Mekadonyanın Skopje ekibinin taraftarı ile Schalke 04 taraftarları arasında bir dosluk var. Bu dostlukdan dolayı yaklaşık 25 Ultras Skopje taraftarı derbiyi izlemek için Almanya'ya geldi. Dortmund havaalanına inecek olan Makedon taraftarları karşılamak için 30 kadar Ultras Schalke taraftarıda Dortmundda geldi.
Polis raporuna göre bu olayı öğrenen BVB'li Ultras taraftarlar 70 kişilik bir grupla havaalanına gittiler..
İki grup arasında başlayan kavga etraftaki evlerden olan şikayetleri ile polise ulaştı ve polisin erken müdahalesi ile çok büyümeden sonlandı. Kavgada ciddi yaralanma olmazken bölgede bazı araçların hasar gördüğü açıklandı..
Polis 13 aracı tespit edip 43 Mekadon ve Schalkeli taraftarı yakaladı. 13 araçtan birçok saldırı aleti beyzbol sopaları biber gazları çıktı..
Polis bu 43 kişinin kimliğini gelsenkirchen polisinede ulaştırdı ve tabiki kulüplerde.. Polis 43 kişinin stada girme yasağı almasını tavsiye ettiğini belirtti.

Polis bu yaşanan olaylardan sonra maç öncesi önemlerini dahada artıracak. Dortmund polisi ilk maç öncesi iki ekibinde ultras grupları ile görüşmek istemiş ama iki ekipde bu görüşmenin mümkün olmadığını söyleyip buluşmaya gitmemişti..

Dün geceden:Devler arenasında BVB'den yine dev bir adım..

Bundesliga'da gelen 2 şampiyonluk sonrasında Bayern'e karşı 5 gollü alınan final maçı ve Almanya kupası.. Jürgen Klopp'un BVB'si Almanya içinde ulaşabileceği en yüksek yere geldikten sonra bu yıl 'iyi futbol oynuyoruz' sözünü tüm dünyaya duyurma amacındaydı.
Bunun için herşey hazırdı.. Akıllıca yöneten bir idari kadro, inanmış bir şehir, harika bir teknik direktör ve sahada mücadeleden kaçmayan oyuncu topluluğu.. Peki Şans? İşte bu konuda bir sıkıntı vardı. BVB Şampiyonlar liginde öyle bir grup kurası çektiki 3. olup Avrupa ligine katılsa kimse buna başarısızlık diyemezdi.. Fakat BVB sezon başındaki inancını maçlarada yansıtarak Real Madrid, M. City ve Ajax gibi devlerin arasında yenilgisiz lider olmayı başardı.. Grup birinciliği ile 2. tur için avantajlı bir kura şansını yakalayan BVB'nin şans yine yanında olmadı.. Rakip Shakhtar Donetsk'di.. Avrupanın en iyi takım oyunu oynayabilen ekipleri arasında olan BVB ve S. Donetsk eşleşmesi sistemlerin savaşı olacaktı. BVB deplasmandaki ilk maçta iyi bir oyun ile 2-2'lik skor avantajını almıştı. 2.maç öncesi iki teknik adamda tedirgindi.. Klopp rakibini övüp sonuna kadar savaşacaklarının sözünü verirken Lucescu bu eşleşmeyi geçen ekibin final oynayacağını düşünüyordu.. Grip olan Hummels maça yetişemeyince defansın ortası Subotic Santana ikilisinin oldu..
Maç SÜD tribunünün harika şovu ile başladı. İlkay ve Bender birbirlerine yakın oynuyor Kubada onlara yaklaşıyordu. Bunun sonucunda BVB Fernandinho ve Taisonun pas yollarını kapattı. Kalabalık ortasahadan ileriye top taşıma görevi Reus ve Götze'deydi..
İlkyarım saatte topa sahip olan taraf BVB olsada Lucescunun öğrencileri kalelerini savunmayı başarmıştı.. Götze ve Lewandowski ile yakalanan fırsatlarda sonuçsuz kaldı..
BVB kilidi 31.dakikada açmayı başardı. Hannover maçının şanssız ismi Santana Götze'nin kullandığı kornerde çok iyi yükseldi ve attığı kafa golü ile BVB partisini başlatan isim oldu.. 1-0
Golle birlikte tribunler coşmuş oyuncuların inancı biraz daha artmıştı. İlk golden 6 dakika sonra BVB farkı ikiye çıkarmayı başardı. Uzun bir taç atışı ile orta sahada topla buluşan Reus kafa vuruşu ile Lewandowski'ye ulaştı.. Lewandowski önündeki boş alanı kullanarak cezasahasına yaklaşıp yerden ortasını yaptı.. Doğru koşu yapan Mario Götze tek vuruş ile farkı 2'ye çıkardı.. 2-0
BVB ilk 45 dakiyayı 2-0 önde kapatmayı başardı fakat Benderin sakatlanması sonucu kaburgasında kırık bulunan Kehl oyuna girmek zorundaydı.. Zafer için vefakarlık gerekiyordu ve kaptan bunun için hazırdı..
İlkyarıda oyunun kontrolünü tamamen elinde tutmayı başaran BVB 2.yarının ilk 10 dakikasında kontrolü rakibine kaptırdı. S.Donetsk bu bölümde Costa ile gole yaklaşıyordu fakat golü bulamayınca 55.dakikada tekrar havlu attılar ve BVB partiye devam etti..
Dakikalar 59'u gösterirken Kuba taşıdığı topu ceza sahası dışında olan İlkay'ın önüne bıraktı. İlkay açısını bulduktan sonra sert ve net bir vuruş yaptı. Pjatow bu topun gol olmasını başarsada seken topu alan Kuba karşısında çaresizdi.. Kuba topu ağlara göndererek dünyaya BVB çeyrek finalde mesajını gönderdi.. 3-0
3.golle birlikte rakibinin direncini tamamen kıran BVB son yarım saatte skoru korumayı başararak zorlu eşleşmeyi kazanan taraf oldu..
BVB tüm dünya için Şampiyonlar liginin gizli favorisi ama takımda hedef maç maç ilerlemek.. Şimdi herkes son 8'in keyfini çıkarıyor ve kurayı bekliyor..
Yolun açık olsun BVB...


BORUSSIA DORTMUND 3-0 SHAKHTAR DONETSK

Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Felipe Santana, Schmelzer - Gündogan (82. Sahin), Sven Bender (46. Kehl) - Blaszczykowski (70. Großkreutz), Götze, Reus - Lewandowski.
Donetsk: Piatov - Srna, Kucher, Rakitskyy, Rat - Fernandinho, Hübschman (82. Stepanenko) - Teixeira, Mkhitaryan, Taison (46. Costa) - Adriano.

Goller: 31'Santana, 37'Götze, 59'Kuba 
Sarı kart: - / Kutscher 
Seyirci sayısı: 65.829

4 Mart 2013 Pazartesi

BVB karakter maçında sevenlerini yanıltmadı..

Haftaiçinde alınan Bayern yenilgisi ile kupada havlu atan BVB için Hannover karşılaşması 'bizim oyunumuz bu değil' inancını ispatlama maçı olarak görülüyordu. Aynı zamanda takım bu maçta alınacak güzel bir galibiyet ile Şampiyonlar ligi maçı öncesi moralde kazanmış olacaktı. Karşılaşma öncesi bir iyi bir kötü haber gelmişti. Lewandowski'nin cezası 2'ye düşürülmüş bu maçta oynamasında bir engel kalmamıştı, kötü haber ise maç günü grip olan Hummels'in takımını yalnız bırakacak olmasıydı.
J.Klopp maç öncesi Şampiyonlar liginide düşünerek farklı bir şeyler denedi. Piszczek ve Götze kulübede olurken Grosskreutz sağ bekde Lewandowski ise alışılmışın dışında forvet arkasında oynuyordu. İleri uçta son adam görevini Schieber almıştı..
Hannover'de genel olarak futbol oynamayı düşünen bir takım olarak biliniyor. İleri uçları tehlikeli fakat takım savunmasında problemleri olan bir ekip.. BVB bu tarz takımlara karşı genelde iyi oyunlar çıkarıyordu ve yine öyle bir başlangıç yapmıştı. İlkayın pasında Reus kaleciyle karşı karşıya kaldı fakat topu dışarı gönderdi. Aynı şekilde Schmelzer'in ortasına gelişine vuruş yapan Kuba'da çerceveyi bulamadı.
Kaçan bu pozisyonlardan sonra golün gelmesi gecikmedi 8.dakikada Lewandowski topu sağ kanada gönderdi ve cezasahasına doğru ilerlemeye başladı. Sağ kanatta topla buluşan Kuba Grosskreutz'un cezasahasına yaptığı deparı ödüllendirerek koşu yoluna topu bıraktı. Kevin tek vuruşla topu penaltı noktasına doğru ortaladı ve atağı başlayan Lewandowski topu ağlara göndererek BVB'yi evinde öne geçirdi. 1-0
Hannover bu gole çok güzel bir kontra atak golü karşılık vermek istedi. Rausch ile topu ağlarada gönderdiler ama pozisyon ofsayt olunca atakları gol değeri kazanmadı.
Dakikalar 21'i gösterirken BVB Kuba-Kevin-Lewandowski'nin çalışması ile 2. golüde buldu. Kuba'dan aldığı pasa Grosskreutz yerden şık bir vuruş yaptı kaleciden seken topu tamamlayan Lewandowski bu maçtaki 2. bu sezonki 16. golünü attı. 2-0
BVB iyi oynuyor rakibine pozisyon vermiyordu fakat ilkyarının son bölümlerinde yine kişisel hatalardan doğan gole engel olamadılar. Serbest vuruşta cezasahasına gelen yüksek topu uzaklaştırmak isteyen Santana'nın yaptığı kafa vuruşu kaleye yöneldi. Weidenfeller zorda olsa bu ters vuruşu çıkarsada dönen topu tamamlayan Abdellaoue farkı 1'e indirdi.. 2-1
Lewandowski ikinci yarıdada Bundesliga'yı özlediğini herkese gönderiyor. 3 golünü atmaya çok yaklaşıyordu. Fakat son vuruşlar pozisyona giriş kadar etkili olmayınca sonuca gidemedi yinede Klopp başarılı futbolcusunu alkışlarla ödüllendirdi.
72.dakikada Santana'nın geriden çıkardığı topu Schieber kafa ile Kuba'ya ulaştırdı. Kuba cezasahasına topla girdikten sonra içeriye doğru çalımını attı ve arkadan gelen Schieber tek vuruş ile topu ağlara göndererek maçtaki hırslı oyununun karşılığını aldı.. Bu gol Schieber'in BVB ile Bundesliga'daki ilk golüydü.. 3-1
BVB evinde Hannover'i 3-1 ile geçerek 2.yarışını sürdürdü ve Şampiyonlar ligi öncesi moral kazandı..

BORUSSIA DORTMUND 3-1 HANNOVER 96

Borussia Dortmund: Weidenfeller - Großkreutz, Subotic, Felipe Santana, Schmelzer – İlkay Gündogan (81. Nuri Sahin), Kehl - Blaszczykowski (76. Bender), Lewandowski, Reus (64. Götze) - Schieber
Hannover 96: Zieler - Chahed, Djourou (74. Haggui), Schulz, Pocognoli - Hoffmann, da Silva Pinto - Ya Konan, Rausch (46. Schmiedebach) - Sobiech, Abdellaoue (78. Schlaudraff)

Goller: 8', 21'Lewandowski, 72'Schieber / 40'Abdellaoue
Sarı kartlar: - / Schmiedebach, Schulz
Seyirci sayısı: 80,645

Bundesliga'nın 24. haftasında stadyumlardaki seyirci sayıları

Eintracht Frankfurt 0 : 1 ( 0 : 1 ) Borussia M'gladbach 51.500 seyirci
VfL Wolfsburg 1 : 4 ( 0 : 1 ) FC Schalke 04 29.326 seyirci
Borussia Dortmund 3 : 1 ( 2 : 1 ) Hannover 96 80.645 seyirci
1.FC Nürnberg 1 : 1 ( 1 : 0 ) SC Freiburg 38.188 seyirci
SV Werder Bremen 0 : 1 ( 0 : 1 ) FC Augsburg 39.211 seyirci
Hamburger SV 1 : 1 ( 1 : 1 ) Greuther Fürth 47.206 seyirci
Bayer 04 Leverkusen 2 : 1 ( 0 : 1 ) VfB Stuttgart 27.058 seyirci
1899 Hoffenheim 0 : 1 ( 0 : 1 ) FC Bayern München 30.150 seyirci
Fortuna Düsseldorf 1 : 1 ( 1 : 1 ) 1.FSV Mainz 05 40.226 seyirci

B.Dortmundun iç sahadaki toplam seyirci sayısı: 965.860
B.Dortmundun iç sahadaki maç başına seyirci ortalaması: 80.488

Haftanın toplam seyirci sayısı: 383.510
Haftanın maç başına seyirci ortalaması: 42.612

Sezonun toplam seyirci sayısı: 9.044.803
Sezonun maç başına seyirci ortalaması: 41.874