11 Mart 2015 Çarşamba

Dünyanın en vefalı taraftarıdır Borussia'lılar..

Sadece iyi gün taraftarı olmadığını senelerdir sözle değil gerçekleştirdiği eylemlerle ispatlayan bir taraftardır Borussia Dortmund taraftarı. Hazırlık maçları dahil hiç bir deplasmanda yalnız kalmaz Borussia Dortmund, iflas noktasına gelir takıma kelepir gözü ile bakanlar çıkar piyasaya ama dur der BVB taraftarı, izin vermez düşen takımı ayağa kaldırır şampiyonlar ligi finaline koşturur..
 

İşte bu ve benzeri eylemleri ile her zaman dünyanın en iyisi olduğunu kanıtlayan Borussia Dortmund taraftarı yine harika bir vefa örneğine imza attı. Bayern öncesi son Bundesliga şampiyonu, lig kupası sahibi, 2 sene öncesinin şampiyonlar ligi finalisti takım bu sene büyük bir sportif çöküş ile lige başladı ve kendini birden ligde kalma yarışı içinde buldu. Dünyada  bu durumda yüzlerce takımın yaşacağı sıkıntılar Dortmund'da hiç uğramadı. Ne Klopp'un kellesi istendi, ne tribünler boş kaldı, ne fiziksel bir saldırı oldu.
 

Ve o hafta, Borussia Dortmund ligde 18. yani son sıraya düşmüştü, rakipler dalga geçerken, bir çok futbol otoritesi bu güven kaybı atlatılamaz BVB 2. lige düşer düşüncesinde birleşti.. İşte bu anlarda sahneye yine Borussia Dortmund taraftarı çıktı. Takım krizdeydi ve desteğe ihtiyacı vardı, taraftarın yeniden elini taşın altına koyması gerekiyordu..
 

Dortmund'lular yine yanıltmadı ve takıma sahip çıktı, Borussia Dortmund ligde son sıraya düştüğü haftada kulübe üye olmak için tam 653 başvuru geldi ve rekor kırıldı. Borussia Dortmund bu süreçte toplam üye sayısınıda 116.792'ye yükselterek ayrı bir rekora imza atmayı başardı..
 

Borussia Dortmund taraftarları ile yaşıyor, tıpkı her maç sonrası söylenen beste gibi:

Und wenn Du
Ve eğer sen
das Spiel gewinnst
maçı kazanırsan
ganz oben stehst
en yukarıda olursan
dann steh'n wir hier
ozaman burada durur
und sing' Borussia,
ve 'Borussia' şarkısı söyleriz.
Borussia BVB

Und wenn Du
Ve eğer sen
das Spiel verlierst
maçı kaybedersen
ganz unten stehst
en aşağıda olursan
dann steh'n wir hier
ozaman burada durur
und sing' Borussia,
ve 'Borussia' şarkısı söyleriz.
Borussia BVB

Und was auch immer geschieht
Ve her ne olusa olsun
wir steh'n dir bei
Biz hep yanındayız
bis in den Tod
ölüme kadar
und sing für dich
ve senin için şarkı söyleriz
für dich Borussia,
senin için Borussia
Borussia BVB

1 yorum:

  1. Klopp benim fikrimce dünyadaki en iyi menajer. Her takımın başına sıkıntılı süreçler gelebilir. Takımda toplamaya başladı zaten. Taraftarın bu desteği de çok önemliydi.

    YanıtlaSil